- март 1, 2016
Домофонните системи в съвременния живот от средство улесняващо живота ни се превърнаха в необходимост, осигуряваща по-висока степен на сигурност на жилищата и офисите ни, чрез повишена гъвкавост и многобройни нови усуги в крак с най-новите технологии.
Аналогови домофонни ситеми:
Това са познатите ни още от миналото системи. В днешно време те все още се използват с подобрени характеристики и услуги. Те ни предоставят двупосочен разговор, възможност за отделечено управление на една или две врати, всичко това изградено с нови по-надежни устройства снабдени с приятни мелодии по избор и светлинна индикация.
Цифрови домофонни системи:
Това са съвременни продукти използващи нови технологии. Наред с функциите на аналоговите системи предоставят напълно изчистен двупосочен разговор, аудио-видео разговор, интелигентно управление на домофонната система, възможност за отдалечен мониторинг и съхраняване на статистически логове, електронен портиер, управление на няколко врати.
Видео домофонни системи:
Видеодомофонните системи позволяват освен стандартните за аудиодомофонните системи функционалности и възможност за визуален контрол между потребителя и лицето при домофонното табло. За целта се монтира камера и дисплей. При тази система аудио и видео сигнала вървят по различни канали, което позволява част от абонатите да ползват аудио домофон, а другата част аудио и видео домофон.
Контрол на достъпа:
Контрола на достъпа се реализира посредством интелигентна електронна заключваща система, предоставяща множество предимства и защити на ползвателите и.
Тези системи за контрол на достъпа са изградени от чип (карта) носител на електронния ключ, монтиран на входната врата четец за чиповете, електромеханична или електромагнитна брава.
При приближаване на чипа към четеца, след попадане в обхвата му, се прочита записаната информация в чипа. Ако този чип фигурира в паметта на контролера той подава сигнал към бравата за известно време (може да се регулира ) и тогава врата е отключена. Промяната в състоянието на електрическата брава се съпровожда от светлинен и/или звуков сигнал от централата. След изтичане на зададеното време нашата врата е отново заключена. Записването, изтриването, промяна на информацията в паметта на четеца, временна забрана на чип (карта) се управлява от мастер карта. Така ние много лесно можем да контролираме достъпа през вратата
Първото важно предимство на електронните заключващи системи е тяхната издържливост. Механичните заключващи системи са изградени от брава, патрон и ключ. Те имат живот, определен брой цикли на ползване. След, което те започават да заяждат, превъртат, блокират или се чупят, което затруднява достъпа ни или напълно го блокира до отстраняването на проблема. Всичко това рано или на по-късен етап води до загуба на пари и време за отстраняването на проблема. Всички тези проблеми са отстранени при електронните заключващи системи.
Друго основно предимство е тяхната вандало и влагоустойчивост. При механичните патрони лесно може да запуши или блокира самия патрон вследствие на вандалска проява.
Много по-ниска цена на електронния ключ (чип, карта)
Много по-дълъг живот на системата.
Удобство при използване и разпознаване на чипа.
Проследяване на събитията и достъпа през електронната система (електроннен портиер).
Отключване на повече от една врата с един чип (карта).